امروز: ۲۴ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

تغییر عنوان مجرمانه توسط دادگاه

نشست قضایی تاریخ انتشار: 21/06/29 بدون نظر   6162 بازدید

اندازه فونت    

کد نشست

۱۳۹۹-۷۲۶۳

برگزار شده توسط
استان گلستان/ شهر بندر گز
تاریخ برگزاری
۱۳۹۷/۰۲/۰۶

موضوع

تغییر عنوان مجرمانه توسط دادگاه

پرسش

شکایتی تحت عنوان فروش مال غیر در دادسرا مطرح و پس از ارسال پرونده به دادگاه، رئیس شعبه اتهام یاد شده را تحت عنوان تبانی برای بردن مال غیر تلقی و جهت رسیدگی و صدور کیفرخواست به دادسرا اعاده و دادسرا اقدامات لازم را معمول و پس از ارسال مجدد، دادگاه توجه به عنوان جدید نکرده و پس از صدور رای و ارسال به دادگاه تجدیدنظر در خصوص سایر جرائم اظهار نظر و لکن نسبت به عنوان جدید، پرونده را جهت اقدام قانونی به دادگاه کیفری دو اعاده می نماید. آیا اقدامی متصور می باشد، وظیفه دادگاه چیست؟


نظر هیئت عالی

فرض استعلام ناظر بر وقوع دو اشتباه از سوی دادگاههای بدوی و تجدید نظر است زیرا در فرض سوال رفتار واحدی مورد قضاوت قرار گرفته است و مطابق ماده ۲۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، عنوان اتهامی که در کیفرخواست ذکر می شود مانع از تعیین عنوان صحیح قانونی از سوی دادگاه ( بدوی یا تجدیدنظر) نیست و به هر صورت با فرض صدور رای در خصوص موضوع اتهام و صرفنظر از عنوان اتهامی که دادگاه بدوی تشخیص داده است موجب قانونی جهت رسیدگی مجدد دادگاه نخستین متعاقب ارجاع امر از سوی دادگاه تجدیدنظر وجود ندارد، همچنین ارسال و اعاده پرونده از سوی دادگاه نخستین به دادسرا نیز صحیح نبوده است.


نظر اکثریت

با توجه به اینکه در خصوص فروش مال غیر اظهار نظر شده و مطرح کردن عنوان جدید از بابت ماده 263 قانون آئین دادرسی کیفری می باشد، در واقع قبلاً اظهار نظر شده است و نیاز به اظهار نظر مجدد از سوی دادگاه کیفری 2 نمی باشد.


نظر اقلیت

با توجه به اینکه دادگاه تجدیدنظر پرونده را عودت داده است باید تصمیم گیری شود و باید دادگاه اظهار نظر کند و نظر به اینکه تغییر عنوان مجرمانه است نباید به دادسرا ارسال می شد و در حال حاضر باید دادگاه کیفری دو تصمیم گیری کند.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه