امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

خانه‌سازی در تهران با سرمایه چین

اخبار , املاک تاریخ انتشار: 24/02/27 بدون نظر   122 بازدید

اندازه فونت    
خانه‌سازی در تهران با سرمایه چین

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: چینی‌ها برای ساخت مسکن در شهر تهران فقط سرمایه و تکنولوژی وارد می کنند که این همکاری با شهرداری تهران در قالب یوزانس انجام می‌شود و به هیچ وجه قرار نیست کارگر چینی به ایران بیاید. فعلا با شرکت چینی مذاکره کره ایم که به شهرداری تهران وام می‌دهند و بعدا از محل فروش واحدهای مسکن پول چینی‌ها به آنها برگردانده می‌شود.

سیدمهدی هدایت در گفت و گو با جهان صنعت نیوز اظهار کرد: حضور چینی‌ها در موضوع ساخت مسکن در شهر تهران صرفا در زمینه سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی جدیدی است، مشروط به اینکه آن تکنولوژی در ایران نباشد. یعنی تکنولوژی جدیدی باشد که هم کیفیت ساخت و هم سرعت ساخت را افزایش دهد. اگر این دو موضوع اتفاق نیفتد ما اجازه نمی‌دهیم چینی‌ها در تهران ساخت و ساز کنند.

هدایت تاکید کرد: کشور ما در حوزه مهندسی در کل دنیا جزو پیشتازترین کشورها است و قوی‌ترین بنیه نظام مهندسی را داریم. اگر تکنولوژی بیاید و تامین سرمایه توسط چین انجام شود نهایتا اشتغال و کار برای پیمانکار ایرانی ایجاد می‌شود.

وی درباره نحوه همکاری و تامین مالی چین برای ساخت مسکن در تهران گفت: شرکتهای چینی در قالب یوزانس در شهرتهران همکاری می‌کنند. در واقع مسکن توسط پیمانکار ایرانی با تکنولوژی جدید ساخته می‌شود. بعد از مدتی سرمایه چین با سود مشخصی به آنها برمی‌گردد. در واقع شرکتهای چینی به شهرداری تهران وام می‌دهند و بعدا از محل فروش واحدهای مسکن پول چینی‌ها به آنها برگردانده می‌شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد: فعلا با دو تا شرکت چینی مذاکره کرده‌ایم اما باید مدلهای مالی نهایی شود و بعد وارد مراحل بعد شویم.

وی مناطق ۱۵ تا ۲۲ شهر تهران را از مناطق هدف مشارکت ساخت مسکن توسط شرکتهای چینی دانست و گفت: تمرکز ما بیشتر روی بافتهای فرسوده و مناطق ناکارآمد شهری است که بیشتر شامل مناطق ۱۵ تا ۲۱ می‌شود. در منطقه ۲۲ نیز امکان همکاری وجود دارد. تفاهم نهایی ما با چین برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد بود که این تعداد بین مناطق توزیع می‌شود.

به گفته هدایت، استفاده از فناورهای نوین، افزایش کیفیت و سرعت ساخت، صنعتی‌سازی، کاهش هدررفت انرژی، استفاده از پساب و معماری سبز از جمله مزایا و مشخصه‌های نحوه همکاری شهرداری تهران با چین در زمینه ساخت مسکن خواهد بود.

به نقل از خبرگزاری جهان صنعت نیوز

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه