امروز: ۵ خرداد ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

رد مال مسروقه

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/11/08 بدون نظر   1001 بازدید

اندازه فونت    
رد مال مسروقه
دادنوشت به نقل ازنشست قضایی موضوع رد مال مسروقه
پرسش

نوجوان 16 ساله‌ای اقدام به سرقت خودرو نموده و سپس خودرو دچار حریق می‌گردد. در صورت محکومیت وی به سرقت نسبت به رد مال چه تصمیمی بایستی اتخاذ گردد. 1- آیا مال در حکم تلف می‌باشد و بایستی ضمن حکم کیفری به مثل یا قیمت حکم داد؟ 2- آیا بایستی دادخواست داد و در اینصورت پرداخت خسارت متوجه چه کسی می‌باشد؟


نظر هیئت عالی

1- با تذکر به اینکه در فرض سوال متهم که فردی 16 ساله است واجد مسئولیت کیفری و مدنی است، در فرضی که خودروی مسروقه دچار حریق شده باشد با لحاظ مواد 315، 316 و 317 قانون مدنی و ماده 667 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) حسب مورد دادگاه کیفری باید حکم به پرداخت خسارت (مابه‌التفاوت قیمت سالم و معیوب) و یا قیمت مال مسروقه (در صورت تلف کلی) از سوی سارق صادر نماید. 2- در فرض سوال چنانچه رشد محکوم‌علیه (فرد 16 ساله) اثبات نشده باشد، پرداخت محکوم‌به (خسارت و زیان ناشی از جرم) باید توسط ولی یا قیم وی و از مال محجور صورت پذیرد. و نیازی به تقدیم دادخواست ضرر و زیان با توجه به ماده 667 قانون تعزیرات نمی‌باشد.


نظر اکثریت

1- صلاحیت دادگاه کیفری رسیدگی به جرم و مجازات می‌باشد و در خصوص موضوع چنانچه شاکی دادخواست مطالبه خسارت به دادگاه کیفری ارائه نماید این مرجع مواجه با تکلیف و گرنه به رد مال و مجازات سارق حکم خواهد داد. 2- موضوع مشمول غضب و مستلزم تقدیم دادخواست است و با لحاظ این امر که سارق صغیر نمی‌باشد و لکن غیر رشد است طرح دعوا به طرفیت وی و ولی وی صورت می‌گیرد.


نظر اقلیت

ید سارق غاصبانه می‌باشد و آتش گرفتن خودرو مبین تلف آن بوده و دادگاه کیفری بایستی سارق را به رد مال یا مثل یا قیمت آن محکوم می‌نماید که در فرض مثل یا قیمت موضوعیت دارد. 2- خیر راساً طی رسیدگی کیفری نسبت به امر اتخاذ تصمیم می‌شد.

برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه