امروز: ۵ خرداد ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

وضعیت معامله اموال غیرمنقول مولی علیه در صورت عدم تصویب دادستان

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/11/02 بدون نظر   1025 بازدید

اندازه فونت    
وضعیت معامله اموال غیرمنقول مولی علیه در صورت عدم تصویب دادستان
 دادنوشت به نقل از نشست قضایی موضوع

وضعیت معامله اموال غیرمنقول مولی علیه در صورت عدم تصویب دادستان

پرسش

در مورد بیع اموال غیرمنقول مولی‌علیه توسط قیم که بدون اطلاع و تصویب دادستان صورت می‌گیرد، چنان‌چه دادستان معامله (بیع) را تنفیذ نکند، وضعیت معامله از نظر صحت و ابطال چگونه است؟


نظر هیئت عالی

معاملاتی که نیاز به تصویب دادستان دارد در مواد 1241 و 1242 قانون مدنی و ماده 83 قانون امور حسبی پیش‌بینی شده است. لحاظ غبطه مولی‌علیه و تصویب دادستان، از شرایط اساسی بوده و بدون رعایت غبطه و تصویب دادستان، معامله باطل و بلااثر است. همان‌گونه که در اتفاق‌نظر استدلال شده، نظارت دادستان در مواد مذکور نظارت استصوابی است.

با این ترتیب اتفاق‌نظر قضات مورد تأیید است.


نظر اتفاقی

با توجه به ماده 1241 قانون مدنی و ماده 83 قانون امور حسبی و نظریه مشورتی شماره 50204/7 مورخ 9/6/1381 اداره حقوقی قوه قضاییه، قیم باید قبل از فروش مال غیرمنقول مولی‌علیه اجازه دادستان را بخواهد و در صورتی‌که بدون اجازه دادستان مال غیرمنقول مولی‌علیه را بفروشد، آن معامله فضولی محسوب می‌شود و در صورت عدم تنفیذ معامله توسط دادستان آن معامله کان‌لم‌یکن تلقی خواهد شد و فاقد اعتبار است.

هرچند رعایت غبطه مولی‌علیه شده باشد؛ زیرا اولاً: منع قانونی اثر بیع است و توجه قانون‌گذار به تصویب دادستان که از قواعد آمره می‌باشد، آثار عمومی بیع است نه آثار فرعی آن. ثانیاً: نظارت دادستان در موارد مذکور نظارت استصوابی است نه استطلاعی؛ یعنی عمل قیم (فروش مال غیرمنقول مولی‌علیه) باید به تصویب دادستان برسد. ضمن این‌که ماده 83 قانون امور حسبی به صراحت مقرر داشته است: «رعایت غبطه مولی‌علیه و تصویب دادستان».

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه