امروز: ۲۴ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

تقاضای رفع اثر از تأمین خواسته توسط خوانده

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/01/02 بدون نظر   5097 بازدید

اندازه فونت    
برگزار شده توسط
استان چهار محال و بختیاری/ شهر شهرکرد
تاریخ برگزاری
۱۳۸۰/۰۹/۱۰

موضوع

تقاضای رفع اثر از تأمین خواسته توسط خوانده

پرسش

اگر در مرحله بدوی، رأی به ضرر خواهان صادر شود آیا خوانده می تواند از دادخواست تأمین خواسته خواهان درخواست رفع اثر بکند؟


نظر هیئت عالی

وفق ماده 118 قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه های عمومی در صورتی که موجب تأمین مرتفع شود دادگاه قرار رفع تأمین » : و انقلاب خواهد داد . در صورت صدور حکم قطعی علیه خواهان یا استرداد دعوا و یا دادخواست، با این ترتیب در فرض سؤال، ظاهر این است که ،« تأمین خود به خود مرتفع می شود متعاقب صدور قرار تأمین خواسته، دادگاه حکم به بطلان دعوای خواهان یا بی حقی او صادر کرده است اگر حکم دادگاه بالحاظ مواد 330 و 331 قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه های عمومی و انقلاب قطعی و غیرقابل تجدیدنظر باشد در چنین موردی تأمین خود به خود مرتفع می شود لکن اگر حکم دادگاه قابلیت تجدیدنظر داشته باشد چون ممکن است بر اثر تجدید نظر فوری خواهان، از حکمی که به ضررش صادر شده مرجع تجدید نظر حکم ابتدایی را نقض و حکم له خواهان صادر نماید، صرف صدور چنین حکمی از دادگاه بدوی موجب مرتفع شدن خود به خود تأمین نخواهد بود . مگر اینکه موجب تأمین مرتفع شود که دادگاه قرار رفع تأمین صادر خواهد کرد .

فی المثل خواهان به اعتبار اینکه خواسته در معرض تضییع و تفریط است به استناد بند (ب) ماده 108 قانون مزبور، تأمین خواسته را تقاضا و دادگاه هم درخواست او را پذیرفته و قرار تأمین خواسته را صادر می کند لکن بعداً خوانده دعوا اثبات می کند که خواسته در معرض تضییع یا تفریط نیست و به عبارت دیگر در این مورد، موجب تأمین، مرتفع می شود و دادگاه قرار رفع تأمین را خواهد داد.


نظر اکثریت

دادگاه می تواند از تأمین خواسته رفع اثر نماید.


نظر اقلیت

در حکم قطعی، خود به خود، موجبات رفع اثر تأمین ایجاد می شود در صورتی که حکم غیر قطعی ممکن است از مواردی باشد که دادگاه بتواند با استناد به صدر ماده 118 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی از تأمین رفع اثر نماید . (بستگی به موضوع دعوا دارد).


واژگان کلیدی
تضییع و تفریط قرار رفع تأمین بطلان دعوی
مستندات
رویه‌ای
*
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه