امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

سخنرانی دکتر وحید قاسمی عهد، نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم تحلیف

یادداشت های حقوقی تاریخ انتشار: 24/05/21 بدون نظر   113 بازدید

اندازه فونت    
سخنرانی دکتر وحید قاسمی عهد، نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم تحلیف

 

 

سخنرانی دکتر وحید قاسمی عهد، نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم تحلیف کارآموزان کانون وکلای دادگستری مرکز:

دکتر وحید قاسمی عهد، نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این مراسم با بیان اینکه عرایضم را با خوانش نخستین سطر دیباچه قواعد عمومی شغل وکالت که از سوی کانون بین المللی وکلای دادگستری تدوین شده آغاز می‌کنم، گفت: وکلا در سراسر گیتی آن مختصصان حرفه‌ای هستند که منافع موکلان خود را بر منافع و مصالح خویشتن مرجح و مقدم می‌دانند. همین مطلع، آشکارا مقتضای ذات عقد وکالت دادگستری و ماهیت و هویت شغل وکالت را تبیین و معرفی می‌کند؛ همانگونه که می‌دانیم در سایری از مشاغل اقتصادی، بنا به ارزش‌های آن شغل، در نبرد و تعارض منافع، هر طرف به دنبال منافع خویش و حداکثرسازی آن است اما، در وکالت همواره منافع و مصالح طرف عقد یا همان موکل بر منافع و مصالح وکیل چیرگی و غلبه دارد؛ این تفاوت ژرفی است که اذهان شیدایی برخی از سوداگران توان درک و توضیح آن را ندارد.

هدف از وکالت تلاش برای حاکمیت قانون، احقاق حق و استقرار عدالت است

وی افزود: اگر بخواهیم وکالت را به عنوان یک شغل معرفی کنیم باید بگوییم وکالت شغلی است اخلاقی و مستقل که هدف از آن تلاش برای حاکمیت قانون، احقاق حق و استقرار عدالت است؛ به همین روی، سوگند وکلا در سراسر دنیا علیرغم وجود جهان‌بینی‌های مختلف، مشحون از اوامر و نواهی و گزاره‌های اخلاقی است؛ تو گویی در این سوگند و در این شغل مرز اخلاق و حقوق ناپیداست.

قاسمی عهد تصریح کرد: تعهد به اجرای قانون، احقاق حق، تلاش برای استقرار عدالت، راستگویی و درستکاری، تعهد به حفظ اسرار و تعهد به ارائه اطلاعات همه و همه تعهداتی است که از دل قواعد اخلاقی سر برون آورده و منشا حیات آن را باید در سنت‌های فلسفی و فراحقوق جستجو کرد؛ معاضدت تنگدستان و نیازمندان و تمهید بستری برای دسترسی برابر به خدمات حقوقی رایگان جز با یاری قواعد اخلاقی تاب تحلیل، تفسیر و توضیح ندارد.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز خاطرنشان کرد: از این روی، به یکایک عزیزانی که امروز با ادای سوگند به کسوت وکالت دادگستری به عنوان شغل اخلاقی و مستقل نایل می‌شوند، تبریک و شادباش عرض می‌کنم. لذا، شایسته است که بگوییم امروز یک مناسبت مهم و بزرگ است، ما اینجا گردهم آمده ایم تا شاهد سوگند نسل جدیدی از متخصصان حقوقی باشیم که با سال‌ها مطالعه دقیق و با اراده و پشتکاری خلل‌ناپذیر خود را برای رسیدن به این نقطه عطف مهیا کرده‌اند. شایسته است که تذکر دهیم، این مراسم صرفا یک تشریفات قانونی نیست؛ این مراسم، تجلیل از تعهد شما به عدالت، اشتیاق شما به اجرای قانون و پاسداشت تعهد تزلزل‌ناپذیر شما برای حفظ اصول و قواعدی است که قوام و دوام جامعه بدان بستگی دارد.

وی افزود: بنا به وظیفه‌ای دارم شما را تشویق می‌کنم که روحیه همکاری، تعاون و تشریک مساعی با نوع بشر را نصب‌العین خود قرار دهید، فرهنگ احترام و رعایت هنجار‌ها و اخلاقیات را در جامعه تقویت کنید و همواره بی‌پروا، فعالانه و کنشگرانه برای نیل به عدالت و برابری حقوق، مشارکت نمایید.

قاسمی عهد تصریح کرد: فراموش نکنیم که موفقیت شما تنها با پرونده‌هایی که برنده می‌شوید یا حق الوکاله و پاداش‌هایی که دریافت می‌کنید سنجیده نمی‌شود، بلکه با تأثیر مثبتی که بر زندگی افراد و جامعه و جهانی که در آن زیست می‌کنید، مورد ارزیابی و قضاوت قرار می‌گیرد. همانگونه که عرض کردم، ارزش کار شما را نه مبلغ حق الوکاله بلکه تاثیراتی که بر زندگی دیگران می‌نهید تعیین می‌کند. شاید پرونده ساده دستور موقت ملاقات فرزند، از نگاه سوداگرانه کم ازش و بی ارزش بنماید اما، باید بدانیم که پس از تلاش شمای وکیل و صدور دستور موقت، شما ابر قهرمان داستان تپش‌ها و لرزش‌ها و احساسات ناب کودکی هستید که شب‌ها به غم هجر مادر با تشویش و اضطراب سر بر بالین نهاده و حال به شوق آغوش بی نهایت مادر به لکنت افتاده و شما جوانمرد حکایت احساس مادری هستید که به شوق در آغوش کشیدن فرزند نه تاب قدم برداشتن دارد و نه توان ایستادن؛ و در حین وصال کودک و مادر، در آن لحظه ملکوتی، در آن جشنواره احساسات متناقض بشری است که همه شرافتمندان تاریخ و همه انسان‌های آزاده و آزادیخواه و عدالتجو به حرمت و پاسداشت خدمات، تلاش و پایمردی برای خلق چنین رویداد شورانگیزی، ایستاده، به احترام کلاه از سر بر می‌دارند و آنجاست که حس خوشایند موفقیت و شرافت وکالت را با ذره ذره وجودتان احساس و درک می‌کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه