امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

بررسی موضوع گزارش خلاف واقع از سوی کارشناس

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/11/01 بدون نظر   7777 بازدید

اندازه فونت    
بررسی موضوع گزارش خلاف واقع از سوی کارشناس
دادنوشت به نقل از نشست قضایی موضوع

بررسی موضوع گزارش خلاف واقع از سوی کارشناس

پرسش

با توجه به ماده 37 قانون کارشناسان، گزارش خلاف واقع در حکم جعل در سند رسمی می باشد. حال با توجه به موارد مربوط به جعل، تعیین مجازات باید مستند به کدام یک از موارد جعل باشد؟ آیا قابل تطبیق با ماده 540 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375می باشد یا خیر؟


نظر هیئت عالی

هیچ یک از موارد مذکور در ماده ۳۷ قانون کارشناسان رسمی دادگستری از مصادیق جعل مادی نیست. در نتیجه با وصف تحقق سایر شرایط مذکور در ماده مرقوم عمل کارشناس جعل مفادین تلقی و منطبق با ماده ۵۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵ خواهد بود.


نظر اکثریت

با توجه به ماده 37 قانون کارشناسان، گزارش خلاف واقع در حکم جعل در سند رسمی است و این اقدام منطبق با جعل مفادی است و مجازات آن احاله به مواد جعل شده است و بر اساس ماده 534 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، تعیین مجازات می گردد، در واقع کارشناس بر خلاف مشهود چیزی را نوشته است و این امر جعل مفادی است و اگر مستند رأی دادگاه قرار گرفته باشد، بر اساس ماده 37 قانون کارشناسان به حداکثر مجازات محکوم می شود و اگر مستند رأی قرار نگرفته باشد حداقل مجازات را نیز می توان تعیین نمود.


نظر اقلیت

عده ای از همکاران قضایی اعتقاد دارند که با توجه به ماده 534 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، شخصیت مرتکب، کارمند دولت باید باشد و کارشناس کارمند دولت محسوب نمی شود که منطبق با این ماده باشد، لذا این اقدام کارشناس منطبق با ماده 532 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 می باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه