امروز: ۱۰ مهر ۱۴۰۱
روزنه ای به حقوق

لزوم یا عدم لزوم طرف دعوا قرار دادن زن اول در دعاوی اثبات زوجیت

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/06/13 بدون نظر   123 بازدید

اندازه فونت    
برگزار شده توسط
استان فارس/ شهر کوار
تاریخ برگزاری
۱۳۹۹/۰۸/۲۵

موضوع

لزوم یا عدم لزوم طرف دعوا قرار دادن زن اول در دعاوی اثبات زوجیت

پرسش

آیا در دعاوی اثبات زوجیت لازم است زن اول طرف دعوا قرار گیرد؟ چنانچه طرف دعوا قرار نگیرد زن اول حق طرح دعوای اعتراض ثالث را دارد؟


نظر هیئت عالی

دعوای اثبات زوجیت به منزله تجویز ازدواج مجدد نیست تا به طرفیت زوجه اول اقامه یا توجهی به وی داشته باشد؛ لذا زوجه لازم نیست طرف دعوا قرار گیرد و اعتراض ثالث زوجه اول پذیرفته نیست.


نظر اکثریت

با توجه به ماده 20 قانون حمایت خانواده ثبت الزامی است و لازم نیست طرف دعوا قرار گیرد و نظریات مشورتی در این خصوص وجود دارد و دعوای اعتراض ثالث محکوم به رد است.


نظر اقلیت

با توجه به مواد 16، 17 قانون حمایت خانواده سال 53 برای حفظ حقوق، زن اول لازم است طرف دعوا قرار گیرد و دعوای معترض ثالث قابل پذیرش است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه