امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

اراضی روستا موسوم به مستثنیات روستا

نشست قضایی تاریخ انتشار: 22/03/16 بدون نظر   4886 بازدید

اندازه فونت    
برگزار شده توسط
استان یزد/ شهر تفت
تاریخ برگزاری
۱۳۹۸/۱۰/۱۱

موضوع

اراضی روستا موسوم به مستثنیات روستا

پرسش

با توجه به اینکه در خصوص قسمتی از اراضی روستا موسوم به مستثنیات روستا به جهات متعدد ابهام و اختلاف وجود دارد پاسخ به سوالات ذیل می‌تواند راهگشا باشد: الف) قانونی که در خصوص این اراضی تعیین تکلیف کرده است؟ ب) ماهیت اراضی مستثنیات روستا ؟ ج) متولی و مالک این اراضی؟


نظر هیئت عالی

الف- طبق بند ب ماده 8 آیین‌نامه اجرائی تهیه و تصویب طرح‌های هادی روستایی و براساس ماده‌ی 7 اساسنامه بنیاد مسکن مصوب 64/4/15 شورای مرکزی بنیاد و مواد 3، 7، 10 و 11 قانون تعاریف محدوده حریم شهر و روستا و شهرک و نحوه تعیین آ‌ن‌ها مصوب 84/10/14، اراضی روستا موسوم به مستثنیات روستا قابل پیگیری است. ب- متولی پیگیری اراضی مستثنیات روستا از جمله اعلام جرم علیه اشخاص متصرف غیرمجاز، دهیاری است که در صورت عدم انجام وظایف قانونی شورای اسلامی روستا و ایضاً از طریق بخشداری قابل پیگیری است و هیچ‌یک از مراجع یا نهادهای مذکور حق خرید و فروش اراضی مذکور را ندارند.


نظر اکثریت

اراضی مستثنیات روستا متولی آن دهیاری می‌باشد یعنی اینکه می‌تواند اعلام جرم برای شخصی که این اراضی را متصرف می‌گردد انجام دهد، نه آنکه دهیاری حق خرید و فروش این اراضی را داشته باشد.


نظر اقلیت

متولی اراضی مستثنیات روستا ستاد اجرای حضرت امام می‌باشد از باب اینکه این اراضی با عنوان مجهول‌المالک که مطابق قانون مدنی ماده 28 اموال مذکور در اختیار حاکم می‌باشد که ستاد به نمایندگی از حاکم یا نماینده ولی‌فقیه عهده‌دار یا متولی این اراضی می‌باشد.


واژگان کلیدی
اراضی روستا مستثنیات روستا متولی مستثنیات اراضی روستا
مستندات
رویه‌ای
*
برچسب ها: ,
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه