امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

اعتراض ثالث به قرار تأمین خواسته

آراء دادگاه تاریخ انتشار: 22/03/08 بدون نظر   1574 بازدید

اندازه فونت    

رأی دادگاه بدوی

در خصوص دادخواست ورود ثالث آقای الف. ع.الف. با وکالت آقای ک.ن. به طرفیت 1) خانم الف. ج.ک. با وکالت آقای ی. 2) آقای م. ع.ک. با وکالت آقای الف. نسبت به پرونده کلاسه 930651 شعبه ششم دادگاه خانواده شهرری، باتوجه به محتویات پرونده و اظهارات طرفین، نظر به اینکه پرونده استنادی با موضوع مطالبه مهریه از طرف خوانده ردیف اول به طرفیت خوانده ردیف دوم می‌باشد و بر اساس ماده 130 قانون آیین دادرسی مدنی دعوی ورود شخص ثالث در زمانی مطرح می‌شود که شخص ثالث در موضوع دادرسی اصحاب دعوی برای خود مستقلاً حقی قائل شود. حال آنکه برای وارد ثالث موضوع مطالبه مهریه حقی متصور نیست، بلکه اعتراض ایشان نسبت به توقیف زمینی است که زوجه در راستای اجرای قرار تأمین خواسته مهریه خود توقیف نموده است و خواهان مدعی مالکیت و خرید آن از زوج می‌باشد که قانون‌گذار در این خصوص مواد 147 و 148 قانون اجرای احکام مدنی را تحت عنوان اعتراض ثالث به عملیات اجرایی پیش‌بینی نموده است.

لذا دادخواست خواهان بر اساس مقررات قانونی تنظیم نشده است. دادگاه به استناد ماده 2 قانون آیین دادرسی مدنی قرار عدم استماع دعوی فوق را صادر و اعلام می‌نماید. رأی صادره ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.
رئیس شعبه ششم دادگاه خانواده شهرری – احمدعلی رخی

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

تجدیدنظرخواهی آقای الف. ع.الف. به طرفیت خانم الف. ج.ک. نسبت به دادنامه شماره 1452 مورخ 1393/8/6 شعبه ششم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان شهرری در پرونده کلاسه 1110 مبنی بر صدور حکم قرار عدم استماع دعوی وارد ثالث وارد نمی‌باشد زیرا با توجه به محتویا ت پرونده و امعان نظر در اوراق و مندرجات آن مفاد لایحه تجدیدنظر خواهی و لوایح دفاعیه طرفین مدلول دادنامه تجدیدنظرخواسته رأی صادر شده دادگاه بدوی بر اساس مستندات موجود در پرونده صادر گردیده است و با عنایت به اینکه تجدیدنظرخواه ایراد و اعتراض موجهی که موجبات نقض دادنامه اعتراض شده را فراهم آورد ابراز ننموده است

لذا این دادگاه با عنایت به مراتب مذکور ضمن رد دادخواست تجدیدنظرخواهی، رأی صادر شده دادگاه بدوی را با استناد به مواد 358 و 365 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی تأیید می‌نماید. این رأی قطعی است.
رئیس و مستشارشعبه 24 دادگاه تجدیدنظر استان تهران
حسین مرادی هرندی – مهدی روحانی

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه