امروز: ۳ تیر ۱۴۰۳
روزنه ای به حقوق

منظور از تاریخ وقوع جرم درصدر ماده 105 قانون مجازات اسلامی با در نظر گرفتن ماده 106 همان قانون تاریخ اطلاع از وقوع جرم است یا همان تاریخ وقوع جرم؟

نظریات مشورتی تاریخ انتشار: 21/06/29 بدون نظر   4532 بازدید

اندازه فونت    
شماره نظریه : 177/95/7
شماره پرونده : 69-681/1-041
تاریخ نظریه : 1396/02/04
استعلام :
منظور از تاریخ وقوع جرم درصدر ماده 105 قانون مجازات اسلامی با در نظر گرفتن ماده 106 همان قانون تاریخ اطلاع از وقوع جرم است یا همان تاریخ وقوع جرم؟ به عبارت دیگر شاکی اکنون با صدور رأی قطعی در پرونده حقوقی متوجه شده ملکی را که 12 سال قبل خریداری نموده مستحق للغیر بوده و حالت تحت عنوان فروش مال غیر شکایت نموده است با توجه به اینکه تاریخ وقوع جرم 12 سال قبل است ولی تاریخ اطلاع و علم به این موضوع امسال است آیا مشمول مرور زمان است یا نه؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
نص ماده 105 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 عام و کلی است و لذا پس از سپری شدن مدت زمان مقرر از تاریخ وقوع جرم یا از تاریخ آخرین اقدام تعقیبی یا تحقیقی، چنانچه با انقضای آن مواعد به نحوی که در بندهای ماده فوق الذکر آمده است، موضوع منجر به صدور حکم قطعی نشود، تعقیب جرایم موجب تعزیر را موقوف می کند و اشاره ماده 106 این قانون به جرایم قابل گذشت، دلیلی بر شمول مرور زمان از تاریخ اطلاع شاکی در موارد موضوع ماده 105 یادشده، نمی-باشد. به عبارت دیگر، پس از سپری شدن مواعد مذکور، چه شاکی خصوصی قبلاً اقدام کرده یا نکرده و یا پس از انقضای مهلت های مذکور در ماده، مطلع شده باشد، موضوع تعقیب منتفی است؛ مگر این که مورد، مشمول مقررات بند ج در ماده 109 این قانون بوده باشد.
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه